Informacje o Norwegii

Klimat
Dzięki wpływowi ciepłego Prądu Zatokowego, jest znacznie łagodniejszy, niż wskazywałoby na to położenie kraju. Wody przybrzeżne nigdy tu nie zamarzają, a śródlądowe rzadko sprawiają problemy żeglugowe. Panuje klimat morski, umiarkowanie ciepły w południowej części kraju, chłodny w środkowej i subpolarny na krańcach północno-wschodnich; średnia temperatura wynosi w lipcu od 14°C na południu do 18°C na południowym-wschodzie i 10°C na północy kraju. Należy przygotować się na raptowne zmiany pogody i zabrać ze sobą także ciepłą odzież.

Opłaty drogowe i lokalne przeprawy promowe
Przejazdy niektórymi drogami publicznymi, mostami, tunelami oraz wjazdy do miast są płatne (m.in. Oslo, Kristiansand, Bergen i Trondheim). Informują o tym zawsze tablice z napisem Bomveg / Toll Road. Opłaty wahają się pomiędzy 10 i 75 norweskich koron (NOK) za samochód osobowy z pasażerami. W niektórych miejscach może być drożej. Niektóre „bramki” są całkowicie zautomatyzowane i trzeba mieć ze sobą norweskie monety. Płatna jest również większość prywatnych dróg. Tutaj dokonuje się opłaty do kopert, które wrzucamy do skrzynek umiejscowionych przy danej drodze. Cena lokalnych przepraw promowych waha się pomiędzy 50 a 250 norweskich koron (NOK) za samochód osobowy z pasażerami.

Drogi
Prowadzenie samochodu po drogach Norwegii, to duża przyjemność. Oznakowanie dróg jest czytelne, kultura jazdy bardzo wysoka. Należy uważać na pieszych i rowerzystów, którzy mają wszędzie pierwszeństwo. Drogi są przystosowane do jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych. Charakteryzują się dużą ilością stromych podjazdów i ostrych zakrętów, co ogranicza szybkość jazdy. Przed wyjazdem polecamy dokonać kontroli hamulców. Przypominamy o skrupulatnym przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego – zwłaszcza ograniczeń prędkości, których kontrole policyjne lub automatyczne (fotoradary) są bardzo częste, a wysokość mandatów bardzo dotkliwa.

Drogi górskie
Jeżeli będą Państwo podróżować po Norwegii w maju lub październiku, proszę być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne, nawet śnieg. Polecamy zwrócić uwagę na stan opon, zabrać ze sobą łańcuchy na koła. Po drodze znajdą Państwo tablice z informacjami o zamkniętych odcinkach dróg. Więcej informacji otrzymają Państwo pod numerem 175 lub, jeśli dzwonią Państwo z telefonu komórkowego, +47 22 65 40 40. Niektóre drogi górskie są zamknięte w maju, czerwcu, wrześniu lub październiku ze względu na śnieg. Recepcje hotelowe zawsze są pomocne w udzieleniu informacji o stanie dróg.
Drogi, które mogą być okresowo zamknięte:

Droga: Zamknięta w okresie
E69 Skarsvag-Nordkap listopad – kwiecień
5 Gaularfjell styczeń – maj
51 Valdresflya grudzień – kwiecień
55 Sognefjell listopad – maj
63 Geirangerveien listopad – czerwiec
63 Trollstigen październik – czerwiec

Turyści powyżej 18 roku życia mogą wwieźć:
- piwo – 2 litry
- wino lub alkohol do 15% – 2 litry
- wino lub inny alkohol do 22% – 1 litr
- alkohol do 60% – 1 litr
- papierosy – do 200 sztuk lub 250g innego tytoniu
- cukier – do 5 kg
- słodycze i czekolada – max 1 kg
- owoce, warzywa – max 10 kg
- mięso i konserwy – max 3 kg
- paliwo – max 10 litrów (luzem)

Zabroniony jest natomiast wwóz fajerwerków, ziemniaków, zwierząt egzotycznych i roślin przeznaczonych do hodowli.

Comments are closed.